Ochrona przed wpływem otoczenia


Dom, jak powszechnie wiadomo, posiada drzwi, dzięki czemu chronimy się przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, bezpośrednio domowi zagrażających. Latem lubimy mieć je otwarte, po to, aby powietrze mogło się mieszać bez przeszkód, zapewniając ciągłą dostawę świeżego. Jednak w wypadku otwarcia również okna, powstają przeciągi, a są one groźne dla zdrowia, szczególnie dla osób starszych oraz dzieci. kurtyna paskowa temu przeciwdziała.
Wiesza się ją na górnym odcinku futryny, dzięki czemu uderzenia powietrza zostają wyhamowane, ale jednocześnie nie do końca wstrzymane i po pierwszym powiewie szybko stabilizuje się cały przepływ.
Jednak nie tylko w domach stosuje się tego rodzaju ochronę. Innym rodzajem owych przenośnych urządzeń wspomagających, są kurtyny spawalnicze.
Zdarza się, że nawet w miejscach, gdzie spawarki nie pracują na co dzień, potrzebne jest zespawanie uszkodzonych, metalowych części, na przykład pęknięta poręcz schodów w biurowcu albo w szkole, a jednocześnie ludzie tam przebywający, nie mogą przerwać pracy. Taka przenośna zapora zapora powstrzyma wówczas szkodliwy wpływ spawania na otoczenie.